TIME FOR WEDDING Katarzyna Wojciechowska

Poprawiny – organizować, czy rezygnować ze świętowania dnia po weselu?

Dzień po weselu, czyli jednym z najpiękniejszych wydarzeń w Waszym życiu, część par decyduje się wyprawić poprawiny. Ten staropolski zwyczaj to okazja, by raz jeszcze podziękować gościom za ich obecność w tym wyjątkowym dla Was dniu. To także możliwość spędzenia z Waszą rodziną i najbliższymi dodatkowego czasu, którego wbrew pozorom, na weselu było niewiele. Kiedy opadają już emocje i znika stres związany z powodzeniem ceremonii zaślubin i uroczystości weselnej, możecie na pełnym luzie przeżyć kolejny, cudowny dzień w gronie najbliższych Wam osób.

Jak dziś wyglądają poprawiny?

Staropolski zwyczaj celebrowania dnia po weselu przy suto zastawionym stole i akompaniamencie zespołu lub DJ powoli odchodzi już do lamusa. Pary, które podejmują decyzję o zorganizowaniu poprawin, wybierają bardziej współczesne formy świętowania. Jeśli wesele odbyło się w hotelowej restauracji, a większość gości nocowała w tym samym obiekcie, nowożeńcy stawiają na poprawiny w formie brunch’u. Brunch, czyli trend, który przywędrował do nas zza oceanu, to nic innego, jak połączenie późniejszego śniadania z wczesnym lunchem (breakfast + lunch), serwowanego w godzinach od 10:00 do 11:30.

brunch wesele w ogrodzie

W przypadku, kiedy para lub jej najbliżsi posiadają ogród bądź działkę, młodzi chętnie zapraszają swoich gości na grilla lub ognisko. To tak naprawdę najbardziej luźna forma poprawin, która cieszy się równie dużą popularnością co wspomniany brunch. Własne miejsce, sprzyjające warunki pogodowe, możliwość obcowania z naturą i brak sztywnej etykiety sprawiają, że taka forma poprawin jest prawdziwą sielanką i wspaniałym dniem nie tylko dla Pary ale także dla wszystkim zaproszonych gości.

Jeśli na weselu pojawiają się goście z odległych regionów Polski, czy świata, niektóre Pary stawiają na poprawiny w formie obiadu połączonego z wycieczką po rodzinnym mieście nowożeńców lub wyjazdem do pobliskich miejsc, wartych odwiedzenia. Choć niekiedy taka wycieczka to nie lada wyzwanie logistyczne, Wasi goście z pewnością bardzo to docenią, a wspomnienia z Waszego ślubu i wesela będą naprawdę wyjątkowe.

Kiedy warto organizować poprawiny?

Tak naprawdę, to do Was należy decyzja o tym, czy chcecie zorganizować poprawiny, czy też nie. Są jednak trzy najczęstsze sytuacje, w których Para stawia na organizację poprawin po swoim weselu.

Po pierwsze, kiedy spora część Waszych gości to osoby przyjezdne i wiecie, że zostają one co najmniej do następnego dnia po weselu.

Po drugie, kiedy uroczystość weselna organizowana jest w obiekcie odległym od Waszego miejsca zamieszkania i zarówno Wasi goście, jak i Wy zostajecie tam na noc.

Po trzecie, kiedy grono Waszych przyjaciół i znajomych ze studiów, czy pracy jest naprawdę spore, a nie mieliście możliwości zaprosić ich na wesele. Wtedy takie osoby warto zaprosić właśnie na poprawiny.

goście weselni z zagranicy

Dlaczego wiele Par rezygnuje z poprawin?

W przypadku narzeczonych, którzy powierzają nam organizację swojego ślubu i wesela, jedna na trzy pary decyduje się zorganizować poprawiny. Kluczowymi aspektami, które przemawiają za rezygnacją z poprawin są przede wszystkim względy finansowe. Sam ślub i wesele to spory wydatek. Organizacja kolejnej mini uroczystości dla większości weselnik generuje kolejne koszty. Nie każdą parę zwyczajnie na to stać.

Ślub i wesele to także ogrom zmiennych emocji, które towarzyszą parze od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. I choć wydawać by się mogło, że podczas zabawy weselnej nie ma już powodów do stresu, wysoki poziom adrenaliny utrzymuje się często do samego rana. Nie jest więc zaskoczeniem, że wiele Par rezygnuje z poprawin by dzień po weselu odpocząć, zregenerować siły, odtworzyć na spokojnie przebieg dnia poprzedniego. Młodzi stawiają więc na spędzenie pierwszego dnia ich nowego życia tylko we dwoje.

podróż poślubna bydgoszcz time for wedding

Wiele z par rezygnuje z poprawin z jeszcze jednego powodu. Jest nim podróż poślubna. Młodzi, decydując się na wyjazd krótko po uroczystości ślubno-weselnej, pragną przeznaczyć dzień lub dwa na przygotowania do podróży. Zdarzają się też nowożeńcy, którzy swój „miesiąc miodowy” rozpoczynają już dzień po weselu i mimo najszczerszych chęci, nie mają możliwości spędzić kolejnego dnia ze swoimi bliskimi.

Drodzy Narzeczeni, pamiętajcie, że organizacja poprawin jest tylko i wyłącznie Waszą decyzją. Sami bowiem wiecie najlepiej, gdzie odbędzie się uroczystość weselna, kogo na nią zapraszacie i jakie są Wasze możliwości finansowe. W dzisiejszych czasach staropolskie poprawiny nie są już obowiązkiem, a ich tradycja powoli się zaciera. Dzień ślubu i wesela to Wasz dzień, a Wasza nowa droga życia niech będzie zapoczątkowana w sposób, który to Wam będzie najbliższy.

Z jedną z naszych par, która zdecydowała się na organizację poprawin, gościliśmy w programie „Pytanie na Śniadanie”. Link do rozmowy znajdziecie poniżej.

Pytanie na Śniadanie – Poprawiny – rodzinna tradycja, czy strata pieniędzy?

fot. Pexels

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.